RADY A NÁVODY


Úvodní stránka o morčatech

  • Domácí morče pochází z divokého morčete žijícího volně v Jižní Americe.
  • Již staří Inkové chovali morčata dávno před objevením Ameriky Španěly.
  • Skupiny krotkých morčat žily přímo v domech s lidmi.
  • Lidé je chovali nejen pro maso a jako obětní zvíře, ale i jako kamarády pro děti.
  • Původní barva morčete je zlatá aguti, ale objevovala se morčata i v různých barvách, dokonce i v rozetové barvě.
  • Výzkumy naznačují, že černá morčata byla, nejspíš z pověrčivosti, hned po narození usmrcována.
  • V Evropě se morčata chovala na počátku 18. století.
  • Morčata byla velmi drahá, pořídit si je mohli jen bohatí lidé. Z ceny morčete také pochází jeho anglický název "guinea pig". Nikoliv guinejské prasátko, ale prasátko za jednu guineu.
  • Morčata se stala oblíbenými domácími mazlíčky, byla vystavována jako kuriozita na trzích a poutích a dostala se i do laboratoří.
  • Na chov morčat se soustředili především v Anglii, kde byly už v 19. století pořádány výstavy, na kterých se hodnotil vzhled morčat.
  • Dnes jsou morčata nejoblíbenějšími a nejčastěji chovanými hlodavci.
  • Pořizujeme si morče

    Několik bodů k zamyšlení:

    1. Morče se může dožít osmi, vzácně až deseti let. Zamyslete se, zda se o něj můžete po celý jeho život postarat.
    2. Ke spokojenému životu potřebují morčata dostatek prostoru.
    3. Ke zdravému chovu je potřeba udržovat klec v čistotě a dodávat čerstvou potravu. Jste schopni vynaložit dostatek času a námahy?
    4. Seno je základní složkou potravy doma chovaného morčete a mělo by být zvířeti stále k dispozici. Je proto vhodné zajistit si zdroj kvalitního sena.
    5. Morče je společenské zvíře, proto byste se mu měli každý den dostatečně věnovat nebo mu alespoň pořídit kamaráda stejného druhu. Samotné bude trpět.
    6. Pokud morče pořídíte svému dítěti, budete je muset naučit správnému zacházení se zvířetem a i nadále budete muset na zvíře dohlížet Vy.
    7. Velice vhodné je poskytnout morčeti možnost výběhu. Budete se ale muset smířit s pár bobečky na koberci, které bude třeba sesbírat, případně s loužičkou, kterou je nutno vyčistit. Také se může stát, že během průzkumu bytu morče okouše tapety nebo nábytek.
    8. Máte někoho, kdo se o morče postará v době Vaší nepřítomnosti.
    9. Pokud již máte jiné domácí zvíře, zajistěte, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emocionální újmu. (Ano, i zvířata mohou žárlit.)
    10. Pokud morče onemocní, je potřeba zajistit mu veterinární péči, která může být významně finančně nákladnější než běžné potřeby. Také je nutno zajistit dopravu k veterináři, i ve večerních nebo nočních hodinách.
    11. Před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěte, zda někdo z Vaší rodiny není alergický na zvířecí chlupy nebo seno.

    Jedno nebo více morčat?

    Morčata jsou společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí v rodinných skupinách. Proto se budou dobře cítit ve společnosti příslušníků vlastního druhu.
    Jedno zvíře je vhodné pro dítě, které se mu bude hodně věnovat. Lépe a rychleji se ochočí, více přilne k svému člověku. Pokud z nějakého důvodu, například s vyšším věkem dítěte, zájem o zvíře klesne, je potřeba zvážit pořízení druhého morčete.
    Samec a samice mohou být chováni společně, ovšem budou mít mladé. Samička je březí něco přes dva měsíce a brzy po porodu může znovu zabřeznout. Pokud byste tedy párek měli pořád společně, můžete počítat až s pěti vrhy ročně. Při průměrném počtu mláďat 2 - 4 ve vrhu byste brzy měli problém, kam s nimi. Navíc by takový životní styl samičku brzy velmi vyčerpal. Proto je potřeba samce se samicí po odchování rodinky na čas oddělit.
    Dvě samičky se většinou velmi dobře snášejí. Nejjistější je pořídit si dvě sestry z jednoho vrhu, případně dvě mladé samičky, které najednou umístíte do společné ubikace.
    Dva samečci se v mládí snášejí dobře, ale během dospívání spolu mohou, ale nemusí začít bojovat. Kromě individuálních povah obou zvířat závisí i na tom, zda je jeden nebo oba samečci využíváni ke krytí. Krytí může zvýšit agresivitu k ostatním samcům.
    Cokoliv + kastrovaný sameček. Samečka je možné nechat vykastrovat. Tento zákrok provádí veterinář většinou v celkové anestezii.
    Cokoliv + starší samička. Starší samička, která již nezabřezává, může dělat společnost například mladému samečkovi, který se s jinými samci nesnese a zrovna pro něj nemáme samičku na krytí.
    Tip: Morčata, která nemohou být z nějakého důvodu spolu (například samec se samicí, pokud nechcete mít mladé, nebo dva jedinci, kteří by se prali), můžete oddělit mříží, přes kterou spolu mohou komunikovat a tak si vzájemně dělat společnost.
    Zkušenost: Pokud chcete mít jedno morče na mazlíka, podle některých zkušených chovatelů jsou samečci mazlivější, méně bojácní a lépe se daří je ochočit. I v tomto případě ale záleží také na povaze konkrétního morčete.
    Literatura: Katrin Behrendová: Morče

  • Bydlení morčat

    Důležitá věc, kterou si musíte pořídit, než si koupíte morčátko je klec či akvárko, z vlastní zkušenosti Vám radím, že je lepší klec kvůli vzdušnosti. Více se dozvíte na následujících řádcích.

    Klec

    Výhody:
  • vzdušnost
  • kontakt s okolím

           Nevýhody:

  • neustálé vyhazování podestýlky z klece
  • ohlodávání mříží

S oblibou morčátka mříže hryzají právě v noci. Když je chováno více morčat v kleci pohromadě, pak už ani kontakt s lidským členem rodiny morče tolik nepotřebuje, ve své komunitě si s ostatními spolubydlícími vystačí.

Luxusní skříňová "morčatária" - skříňové patrové ubikace

Ideální pro vícehlavé stádečko morčat, zvlášť se to týká právě bytů, kde není dostatek místa.
Skříň zabere méně prostoru oproti většímu počtu klecí, boxů nebo akvárií.
U skříňových ubikací je nutné vyřešit, aby každé patro bylo ošetřeno omyvatelným dnem, i omyvatelnými stěnami alespoň do výše 10cm.
Někteří chovatelé volí polepení dna i stěn např. linoleem, což není úplně ideální, protože časem může být znehodnoceno výkaly morčat.
Praktičtější je koupit plastové boxy a podle jejich velikosti skříň vyrobit. Boxy jsou vyjímatelné, tedy se i dobře udržují.

Výběhy a ohrádky

Je veliká škála možností jak morčákům umožnit pohyb ve venkovních travnatých plochách, záleží na šikovnosti a umu chovatele,postavit ohrádky a domečky s výběhovým prostory.Dají se koupit typizované králíkárny. Ve volních ohrádkách jen dbát na možnost ,aby se morčátka mohli schovat do stínu,dostatek vody a byly chráněni horním víkem,né každý  domácí mazlík (pes ,kočka ) nechají morčátka v klidu. 



Akvárium

Akvárium je možné nechat vyrobit u sklenáře, či prostřednictvím objednávky v akvaristice přesně podle požadovaných rozměrů.

      Výhody:

  • dobře se myje
  • nenasákne pachy a nečistotami
  • čiré sklo, kdy je dobře vidět na obyvatele akvária

      Nevýhody:

  • těžké, křehké a rozbitné
  • špatně se s akváriem manipuluje
  • celkem špatně se na něm připevňují napáječky, jesličky a jiné potřebné pomůcky

Podestýlky

Hobliny

Přírodní, měkký a dobře savý materiál. . Je lepší zvolit hobliny, které jsou trochu větších rozměrů, protože se tolik nenabalují do srsti morčat, hlavně těch dlouhosrstých. Také v nabídce v obchodech jsou hoblinové podestýlky "voňavé" - většinou citrusové.  https://eshop.probiobed.com/probiobed-classic-550l,https://eshop.probiobed.com/probiobed-plus-550l jsou odzkoušené v našem chovu. Ještě přidám jeden poznatek kukuřičné podestýlky které také používáme a jsme s nimi spokojeni https://podestylky-hlodavce.heureka.cz/avicentra-kukuricne-stelivo-hrube-20-litru/#


Silikonová podestýlka

Průmyslově vyráběná podestýlka. Absorbuje kapalinu, bakterie i zápach, uzavře je v granulích a neuvolňuje je do okolního prostředí. Vyzkoušené maximální spokojenost.

https://podestylky-hlodavce.heureka.cz/podestylka-kaytee-clean-cozy-natural-4-49_2l/#

https://podestylky-hlodavce.heureka.cz/asan-pet-aloe-45-l/#

https://podestylky-hlodavce.heureka.cz/asan-pet-silver-42-l/#


Peletky

Používáme v kombinaci s Asanem na dno klecí velice dobře absorbují moč , a do záchodků a je velice zajímavá cena  15kg pytel cena kolem 100 KČ.

Důležitou vlastností podestýlky kromě absorbace  je měkkost,aby nedošlo k otlakům na nožičkách u morčátek. Jsou chovatelé co používají koberečky a i takzvané koupelnové rohože možností je opravdu velice dost a je jen na Vás pořídit svému mazlíčku to nejoptimálnější podestýlku ve které bude šťastný.  



Vybavení ubikace

Jesličky na seno a trávu jsou nutnou součástí morčecího domova. Morčátka jsou trochu čuníci v tom, že svou potřebu konají po celé ubikaci. Pokud chováme jen jedno morče, je možné, že zrovna toto konkrétní morče si navykne konat svou potřebu do jednoho rohu ubikace a tam je možnost umístit i záchod pro hlodavce  . Pokud ve společné domácnosti žije více morčat, tak na tento zvyk rovnou můžeme zapomenout,ale najdou se i vyjímky. Aby nedošlo ke znečistění sena a trávy výkaly, jsou právě jesličky a nebo různé druhy seníků jak s možností přiděláním na klec tak postavit přímo do klece je  ideálním řešením, jak potravu uchovat v čistotě.

Miska na papání

Miska by měla být dostatečně velká a především těžká, aby nedošlo k jejímu převrácení, protože morčátka ráda stoupají na její okraj. Misku na ovoce a zeleninu není potřeba vůbec kupovat, protože morčátka zeleninu a ovoce z misky vytáhnou a odnesou si ji bokem, mají tak pocit, že je jen jejich a nikdo jim jí nevezme. Tam ji i snědí. Zeleninu a ovoce proto podávejte volně do ubikace.

Napáječka (s kuličkovým systémem)

Má být připevněna na bok ubikace, je skutečně nutností. Pokud je morčeti podávána voda v misce, pak je téměř okamžitě zanesena podestýlkou a výkaly, navíc ji morče může rychle vybryndat, případně převrhnout, čímž se i zkracuje životnost podestýlky.https://napajecky.heureka.cz/olba-b-v-napajecka-niplova-500-ml/# chystá me se vyzkoušet,prý netečou.

Domeček

 My domečky nedáváme, máme tak morčata navyklá, a rozhodně nevypadají, že by jim chyběl, navíc podstatně zabírá prostor pro jejich pohyb. Když si pořídíme morče, domeček by se neměl v prvopočátku vůbec dávat, neboť by v něm morče bylo neustále schované. V první řadě si musí na nás zvyknout, otrkat se a pak teprve uvažujme o domečku. Některá morčátka s oblibou domeček zaměňují za toaletu a potřebu konají právě v domečku. Záhy zjistíte, že místo morčete máte doma chlupatého čuníka.Co používáme jsou  "papuče"https://prepravky-domky-hlodavce.heureka.cz/o-lala-pets-pelisek-pro-hlodavce-papuce-26x34cm-a21/#,hamakyhttps://www.habeo.cz/hracky-2/zavesne-odpocivadlo-pro-krysy-a-fretky/?gclid=EAIaIQobChMIhOyDv8GI6gIVwsYYCh24EgznEAQYAiABEgIzgvD_BwE

Údržba příbytku morčete

Denní údržba

Tak určitě každý den: vyměnit vodu, vyhodit zbytky nesnědené potravy, popř. do prázdné misky doplnit žrádlo.
Dlouhosrstá morčata by se obden měla kartáčovat! Pozor na seno, vpichuje se dlouhosrstým morčatům do srsti a způsobuje plstění srsti a zánět kůže. Při špatné údržbě morčete ,nebo kotce se morčeti vyskytnou v srsti paraziti a srst začne vypadávat.je to pro ně velice nepříjemné a bolestivé.

Týdenní údržba = jednou za týden

Minimální jednou týdně vyčistit klec.

Podle potřeby

Podle špinavosti morčátka by se mělo vykoupat, když třeba hrozně zapáchá. Nejlépe jednou za měsíc až dva.Nemusí to být pravidlem názory se různí ,ale před výstavou a posouzením k registraci se morčátka koupou

https://www.spokojenemorce.cz/beaphar-sampon-pro-male-hlodavce-200-ml?gclid=EAIaIQobChMIioWCn8SI6gIVQe3tCh338QQnEAQYASABEgKrBvD_BwE

Jídelníček